Binalarda sıklıkla kullanılan cam giydirme sistemlerinin en büyük avantajı mimaride en işlevsel ve dekoratif malzemelerden birisi de camdır. Özellikle dış cephede geniş bir alanda cam kullanılması binanın çok daha şık görünmesini sağlar. İç cephelerde de cam kullanımı için çok fazla yer vardır. Mimaride kullanılan camlar geniş tasarım olanaklarına fırsat verir. Binaların hem içi hem de dışı çok daha estetik ve modern bir görünüm kazanabilir. Ama camın tek avantajı dekorasyon değildir.

Yalıtım Malzemesi Olarak Cam

Isıcam ya da low-e cam olarak adlandırılan ve bazen dışarıda hava şartlarının içeri girmesini engelleme bazense dışarıdaki ısıyı içeri yansıtma amacıyla kullanılan camlar önemli bir yalıtım malzemesidir. Hem ısının hem de sesin içeri girmesine izin vermedikleri için enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca ışığın içeri girmesine izin verdikleri için de tasarruf sağlayabilirler.

Güvenlik Nedeniyle Cam

Temperli cam olarak adlandırılan güçlendirilmiş camlar yüksek bir dayanıklılığa sahip oldukları için tercih edilir. Bu camların da kullanım alanı çok geniştir. Kolay kırılmazlar ve bu yüzden bir dış cephe malzemesi olarak uygundurlar. Aynı zamanda kırıldıkları zaman çok küçük parçalara ayrıldıkları için kimseyi ciddi bir biçimde yaralama imkanları yoktur. Güvenlik açısından tercih edilen camlar arasında yer alırlar. Güvenlik için kullanılan bir diğer cam çeşidi ise lamine camlardır. Katmanlı ve güçlendirilmiş bir camdır. Bir katmanı kırılsa bile diğer katmanların kırılmasına izin vermez ve kırılan parçaları üzerinde tutabilir. Ses yalıtımı da sağladığı için bina cepheleri ve mağaza vitrinlerinde tercih edilen bir camdır.

Binalarda sıklıkla kullanılan cam giydirme sistemlerinin  en büyük avantajı mimaride en işlevsel ve dekoratif malzemelerden birisi de camdır. Özellikle dış cephede geniş bir alanda cam kullanılması binanın çok daha şık görünmesini sağlar.

Dekoratif Bir Malzeme Olarak Cam

Dış cephesinde büyük oranda cam kullanılan bir bina son derece estetik görünür. Tasarımcıya geniş imkanlar sunan cam kullanımı mimaride farklı stillerin gelişmesini sağlar. Büyük oranda aydınlık ve ferah ortamlar yarattığı için de kullanıldığı yerin çok daha güzel ve iç açıcı görünmesini sağlar.

Cam giydirme sistemleri ve artıları hakkında tarihe bakarak da son derece bilgi sahibi olabiliriz. Uzun bir süreden beri camlar sadece pencerelerde kullanılan bir malzeme olmaktan çıkmıştır. Mimaride ve bina yapımında camlar hem çok geniş kullanım olanakları sağlar hem de pek çok konuda tasarruf sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir