Mimaride cam kullanımı hem çok şık hem de bazı açılardan avantajlı bir seçenektir. Mimaride cam kullanımının tarihi Ortaçağ’a kadar uzanır. Önceleri sadece pencerelerde kullanılan cam artık binaların daha büyük bir bölümünde kullanılmaya başlanır. Özellikle gün ışığını daha çok içeriye almak ve aydınlatma için cam kullanılır. Şeffaf görünümü sayesinde cam aydınlatma için en güzel mimari malzemedir. Mimaride kullanılan camların ise farklı özellikleri de bulunur, bu yüzden mimaride cam kullanmak aynı zamanda işlevsel bir yöntemdir.

Isıcam Kullanımı

Mimaride ısı cam kullanmanın avantajı çok fazladır. Isıcam iki veya üç tane camın üst üste konmasıyla oluşur. Dışarıdaki hava koşullarından etkilenmemek için tercih edilen bir cam çeşididir. Diğer bir avantajı buğulanmayı önlemesi ve doğrama malzemesinin ömrünü uzatmasıdır. Yaz ve kış aylarının olumsuz hava koşullarının içeri girmesi önlemesi ve aynı zamanda ses yalıtımı yapması nedeniyle enerji tasarrufu yapmada önemli bir işleve sahiptir.

Reflektif Cam

Mimari cam projelerinde kullanılan bir diğer cam çeşidi ise reflektif camdır. Bu camın temel özelliği iç tarafını göstermemesi nedeniyle bir ayna özelliği taşımasıdır. Daha çok binaların dış cephesinde kullanılan bu cam da işlevseldir. Hem dekoratif olarak hem de içeriyi yansıtmaması açısından mimaride kullanılan en yaygın camlar arasındadır.

Binalarda Emaye Cam Kullanımı

Emaye cam da birkaç işlemden geçirilerek güçlendirilmiş bir cam çeşididir. Işığın kontrol edilmesinin sağlaması nedeniyle işlevseldir. Özellikle çatılarda ve binaların dış cephesinde tercih edilir. Ama bina içinde bazı bölmeleri ayırmak ya da masa üstü cam olarak kullanılmak gibi işlevlere de sahiptir.

Mimaride cam kullanımı hem çok şık hem de bazı açılardan avantajlı bir seçenektir. Mimaride cam kullanımının tarihi Ortaçağ’a kadar uzanır. Önceleri sadece pencerelerde kullanılan cam artık binaların daha büyük bir bölümünde kullanılmaya başlanır.

Low-E Cam

Isıcam gibi ısı yalıtımı açısından işlevsel olan camlardan birisi de low-e cam olarak adlandırılan cam çeşididir. Bu cam hem ısıyı tutabilme hem de içeriye alabilme özelliğine sahiptir. Özellikle pencerelerde kullanılır ve enerji tasarrufu yapılmasına katkı sağlar.

Temperli Cam

Özellikle güvenlik için kullanılan cam çeşitlerinden birisi de temperli camdır. Bu cam güçlendirilmiş olup çok dayanıklı olan camlar arasındadır. Duş camları, banyo camları, kayar kapı camları, bina girişleri, buzdolabı rafları gibi geniş bir kullanım alanı vardır. Kırıldığında tuzla buz olduğu için yaralama riski düşüktür. Görüldüğü gibi binalarda enerji tasarrufu, yalıtım, güvenlik gibi nedenlerle tercih edilen cam kullanımı aynı zamanda işlevsel ve dekoratiftir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir