Temperleme nedir? Sorusu çok çok kişi tarafından merak edilir. Herkesin büyük biri meraklı konu olan temperli camlar, bilinen diğer camlara göre bazı farklılıklar. Aynı zamanda geniş bir kullanım amaçlı sahip olan cami Temperli cam, yüksek ısılı fırınlarda bulunan ve bunun yanında ani ortamlar ile dayanıklı hale getirilen cam çeşitlerinden bazıları. Dayanıklı yapıyı kolay kırılmaz ve kırılsa safra keskin parçalara ayrılmadığı için istenmedik yaparaklara sebep olmaz.

Temperli Cam Kullanım Alanları

Genel yapısı ve dayanıklılığı nedeniyle geniş bir kullanım kolaylığı sahip olan temperli camlar, şık ve gösterişli yapı ile oldukça fazla tercih edilir. Dayanıklı olması da aynı zamanda geniş bir kullanım yeteneği sahibi olmasını sağlıyor. Ayrıca normal camlar gibi kırılırken keskin parçalara ayrılmaz ve bu şekilde tehlikeyi en aza indirger. Isıya dayanıklı olmaları da bir başka özellikler olarak karşımıza çıkar. Peki, temperli camlar nerelerde kullanılır? Bunlara bakalım.

  • Anda binanın dış cephesinde temperli camları görmek mümkündür.
  • Aynı zamanda fırın kapaklarında da yine temperli vamlr tercih edilir.
  • Araçların camlarında da tercih edilen bu camlar, dayanıklı oto camları olmasını sağlar.
  • Evlerde duş ve içecek camlarında temperli camlar kullanılır.
  • Sehpaların ve masaların üzerlerinde tercih edilen bir cam çeşididir.
  • Diğer yandan evlerin balkonlarında ve cam korkuluklarda bu camları görmek istediğiniz zaman için mümkün olur.
  • Tabi cam mobilyalar da aynı şekilde temperli camlara pek çok farklı.
  • Pişirme tepsileri ve tabaklar da temperli camların başka bir kullanım alanıdır.

Temperli Camlarda Kalite Ölçümü Nasıl Yapılır?

Temperli camlarda bazı mekanik testler gerçekleştirilir. Bunların alımı ise “Yüksekten Bilye Düşürme Deneyi” yer alır. Bu deneyimleri temizlemek camın dayanıklı olup olmadığı kontrol edilir. 500 gram ağırlığındaki bir bilye tam 2 metre deneyimten temperli camın üzerine bırakılır. Eğer bu şekilde cam kırılmazsa üretimin başarılı olduğu görülmektedir. Temperlenmiş camlar 300 derece ısıl şoka dayanabilir. Ancak normal camlarda ısıl şok seviyesi 40 derecenin üzerine çıkamamaktadır. Ayrıca temperli camlar dayanıklı yapıları yapabilir dış zorlamalara karşı oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Kırılır keskin parçalara ayrılmayan ve bu sayede bir risk var.

Temperli kam, yüksek ısılı fırınlarda bulunan ve bunun yanında ani ortamlar ile dayanıklı hale getirilen cam çeşitlerinden bazıları. Dayanıklı yapıyı kolay kırılmaz ve kırılsa safra keskin parçalara ayrılmadığı için istenmedik yaralara sebep olmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir