Temperli cam özellikleri bilinen diğer camlara göre pek çok farklılık gösterir. Bu camlar, her şeyden önce dayanıklı yapıları ile bilinir. Yani temperli camlar hem ısıya hem de dışardan alınan darbelere karşı oldukça dirençli ve güçlü camlardır. Sahip oldukları bu özellikler aynı zamanda tercih edilmelerine neden olur. Bu sayede geniş bir kullanım alanı elde etmişlerdir. Özelliklerine göre uygun fiyatlı ve kaliteli camlar olması da yine kullanım alanlarının yaygınlaşmasında önemli bir rol oynar.

Temperli Camlar Hangi Özelliklere Sahiptir?

Temperli camların normal camlara göre birçok farklı özelliği vardır. Bunun yanında temperli camlar sahip oldukları özellikleri ile oldukça geniş bir alanda kullanılmaya başlamıştır. Özel bir üretim cam olması da diğer düz camlara göre farklılıklar göstermesine neden olur. Özel fırınlarda üretilen ve yüksek sıcaklıklarda ani soğumalara maruz bırakılan temperli camlar dayanıklı yapıları ile öne çıkar. Özellikle dayanıklı olmaları ile pek çok tüketici tarafından tercih edilir. Peki, temperli camların özellikleri nelerdir? Bunlara göz atalım.

 • Temperli camların en önemli özelliklerinden biri bilinen sıradan camlara oranla en az 4 – 5 kat daha yüksek oranda dayanıklı olmasıdır.
 • Ayrıca temperli camlar kırıldıklarında hiçbir zaman ufak tefek parçalara ayrılmaz. Sahip olduğu bu özelliği sayesinde pek çok yaralanma gibi durumun da önüne geçer.
 • Her mekana uyum sağlar ve ortamlarda estetik ve dekoratif görüntüler meydana getirir.
 • Farklı kalınlık ölçüleri ile alternatifler sunma konusunda önemli bir yerdedir.
 • Temperli camların bir başka önemli özelliği de farklı renk seçenekleri olarak karşımıza çıkar. Bu camlarda füme, mavi, yeşil ve bronz alternatiflerini görmek mümkündür.
 • Pek çok mekanda kendisine yer edinmesi nedeniyle oldukça geniş bir kullanım alanı sunar.
 • Temperli camlar özel yapısı ile dayanıklı bir cam modelidir. Dışarıdan gelen darbelere karşı direnç gösterir ve kolay kolay hasar almaz.
 • Dışarıdan gelen darbelere karşı direnç oluşturturken ısıya karşı da aynı görevini yapar. Temperli camlar ısıya karşı da dayanıklı yapıları ile öne çıkar.
 • Bunların yanı sıra temperli camlar oldukça kolay bir şekilde temizlenir.

Temperli Cam Kullanım Alanları

Temperli camlar, özel üretim camlar olmaları nedeniyle pek avantaja sahiptir. Bunun yanında farklı özellikleri ile öne çıkar ve bu sayede birçok alanda kullanılır. Dayanıklı bir yapıya sahip olmaları ise tercih edilmelerindeki en önemli etkenlerden biri olarak ön plana çıkar. Tabi aynı zamanda temperli camlar kullanıcılar için de çeşitli avantajlar sunar. Bu yüzden hemen her koşulda tercih edildiklerini söylemek yanlış olmaz. Temperli camların kullanım alanları ise şu şekildedir;

 • Binaların dış cephesi
 • Araç camları
 • Evlerde duş, küvet ve balkon korkulukları
 • Cam mobilyalar, sehpa ve masalar
 • Fırınların kapakları
 • Pişirme tepsileri
 • Tabaklar

Özel bir ısıda üretilen temperli camlar, her geçen gün daha yaygın bir hale gelmektedir. Dayanıklı ve sağlam yapısı ile güvenlik açısından da çok fazla tercih edildiklerini söylemek mümkündür. Çünkü yüksek sıcaklık altında ani bir soğutma ile dayanıklı bir hale getirilen temperli camlar, bu özelliklri sayesinde dışarıdan gelebilecek darbelere karşı yüksek oranda direnç gösterir. Bu nedenle yaşam alanlarında üst düzey güvenlik isteyen herkesin tercihi olmaktadır. Ayrıca kolay temizlenebilmesi ve bulunduğu ortamda şık ve estetik görüntüler oluşturması diğer etkileyici özellikleri arasında yer alır. Tüm özellikleri ile hem göze hem de akla hitap eden temperli camlar, günden güne yaygın bir kullanım ağına ulaşmaktadır. Kısa zaman içerisinde pek çok farklı yaşama alanında sadece temperli camlara yer verileceğini tahmin etmek çok da zor olmaz.

One Response to Temperli Cam Özellikleri
 1. Commeçok sık kazalara neden oluyor buna rağmen bu kadar hassas cam lol ar banyo da neden kullanilir anlamiyorum. En ufak bir darbede patliyor. Ufak parçalar ne kelime tuz buz oldu!


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir