Cam cephe modelleri özelikle son yıllarda hızla yayılmaktadır. Konforlu ve aynı zamanda kullanışlı çözümler sunan cam cephe sistemleri, şık ve bir o kadar da estetik görüntüler ortaya çıkarır. Devasa yapıların dış cephelerinde sıkça görmeye başladığımız cam cepheler, sunduğu pek çok avantaj ile de ön plana çıkar. Yapılara farklı bir görünüm kazandırırken bir yandan da enerji verimliliği sağlanmasına katkıda bulunur. Bu nedenle son zamanlarda birçok binada kendisine yer edinmeyi başarmıştır.

Cam Cephe Çeşitleri Nelerdir?

Cam cephe sistemleri gerek kullanılan malzeme gerekse de sunduğu avantajları ile farklı çeşitleri olan sistemlerdir. Pek çok çeşidi enerji verimliliği sağlanmasına yardımcı olur. Bunun yanında güneşten korunma gibi konularda da yapıların önemli avantajlar elde etmesini sağlar. Cephelerde kullanılan camlar, güneşin zararlı UV ışınlarını belirli ölçüde kırar ve bunun ardından içeri girmesini sağlar. Ayrıca cephelerde kullanılan cam modelleri yapıları itibari ile dayanıklı ve sağlam camlardan oluşmaktadır. Peki, cam cephe sistemlerinin çeşitleri nelerdir? Bunlara göz atalım.

  • Cam cama kasetsiz silikon cepheler
  • Klasik kapaklı cepheler
  • Yarı kapaklı cepheler
  • Strüktürel silikonlu – kasetli cepheler
  • Panel cepheler
  • Transparan cepheler
  • Işıklık uygulamaları

Yapılara uygulanmakta olan cam cepheler genel olarak bu şekilde karşımıza çıkar. Her uygulama kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Bazıları ısı ve ses yalıtımı konusunda öne çıkarken bazıları da daha çok estetik anlamda kendisini gösterir. Bunun yanında güneşten korunma sağlayan cam cephelerin de olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yapı Sektöründe sıklıkla kullanılan cam cephe sistemlerinde kullanılan mimari camlar hakkında geniş bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Cam Cephe Avantajları Nelerdir?

Cam cepheler genel olarak birtakım avantajlar içerir. Bunların en başında ise yapılarda geniş bir görüş alanı sağlaması olmaktadır. Bunun yanında öne çıkan başka bir avantaj ise ısı izolasyonudur. Cam cepheler, ısı izolasyonu ile yakıttan tasarruf etmeyi sağlar. İçeride bulunan havanın dışarı çıkmasını engeller ve bunun yanında dışarıdaki soğuk havanın da içeri girmesine izin vermez. Bu şekilde ısınma giderlerini makul ölçülere çekmek mümkündür.

Diğer yandan cam cepheler ile ses yalıtımı yapmak da mümkündür. Cephelerde kullanılan bazı camlar, dışarıdaki sesin içeri girmesini ve bunun tam tersi olarak da içerideki sesin dışarı çıkmasını önler. Bu şekilde oldukça başarılı sonuçların ortaya çıktığı bir ses yalıtımı yapılması mümkündür. Tabi cam cephelerin sağladığı avantajlar sadece bunlarla sınırlı değildir. Cam cepheler, temperli camların kullanıldığı çeşitleri ile dayanıklı ve sağlam bir cephe sistemi oluşturur. Bu özelliğe sahip olan cam cepheler, iklim koşullarına karşı dirençlidir. Aynı zamanda dışarıdan herhangi bir şekilde alınan darbelere karşı oldukça dayanıklı bir yapı oluşturur.

Diğer yandan cam cepheler şık ve estetik duruşları ile oldukça ilgi çekici bir yapı meydana getirir. Binalarda hemen fark edilir ve göz alıcı görüntüsü ile çok fazla beğenilen cephe sistemleri arasında yer alır.

Cam cephe sistemleri gerek kullanılan malzeme gerekse de sunduğu avantajları ile farklı çeşitleri olan sistemlerdir. Pek çok çeşidi enerji verimliliği sağlanmasına yardımcı olur.