Konfor cam özellikleri ve sağladığı avantajlar ile her evde ya da iş yerinde bulunması gereken cam modelleri arasında yer alır. Isıcam konfor modelleri, özel olarak üretilen camlar olmasının yanında pek çok özelliğe sahiptir. Konfor camın sahip olduğu bu özelliklerden yararlanmak isteyen pek çok kişi evlerinde ve iş yerlerinde bu camları bulundurmaktadır. Son zamanlarda pek çok farklı yapıda yerine alan konfor camlar, aynı zamanda enerji tasarruf sağlayan cam modellerinden biri olarak karşımıza çıkar. Sadece bu özelliği ile dahi birçok yapıda ilk akla gelen camlar arasında yer alır.

Konfor cam denince akla gelen en önemli avantajlardan biri ısı kaybını en düşük seviyeye indirgemesidir. Yani kışın içerideki sıcak hava, yazın ise soğuk hava dışarı çıkmaz. Yapılarda sunduğu avantaj özellikle enerji tasarrufu sağlanması gereken mekanlar için önemli bir konumda yer alır. Evlerde küçük bebekleri ya da çocukları olan aileler için oda sıcaklığının sabit kalması ya da soğumaması oldukça önemlidir. Bunun yanında yüksek faturalardan kurtulmak isteyen ve bu nedenle ısı kaybını düşürmeyi amaç edinenler için konfor cam önemli bir yere sahiptir.

Konfor Cam Nedir?

Yapılarda ısı kaybını azaltan ve bunun yanında enerji tasarrufu sağlayan camlara konfor cam denir. Özel üretim olan bu camlar, hem yaz aylarında hem de kış aylarında oldukça büyük avantajlar sağlar. Ayrıca kısa bir süre içerisinde kendisini amorti eden bu camlar, diğer standart camlara göre biraz yüksek fiyata sahip olsa da yıllar içerisinde sağladığı enerji tasarrufu ile aradaki fiyat farkının kat kat kullanıcısına gri kazandırmaktadır. Konfor cam modellerinin tercih edilmelerindeki en büyük etkenlerden birinin enerji tasarrufu sağlaması olduğunu söylemek doğru olur.

Neden Konfor Cam Tercih Edilir?

Konfor camlar kullanıcılarına pek çok konuda avantaj sağlar ve sahip olduğu özellikler sayesinde çok fazla tercih edilir. Üretici firma tarafından 10 yıllık garanti ile hizmete sunulan bu cam modelleri, fabrikalarda modern ve ileri teknoloji ile üretilir. Isı kaybını önlemesi ve gürültüyü geçirmemesi en dikkat çekici özellikler arasında yer alır. Bunun yanında PVB ile lamine edildikleri için emniyet ve güvenlik açısından da önemli bir konumda yer alır. Konfor cam kırılma anında parçalanmaz ya da tuzla buz olmaz. Bu nedenle kaza riskini de büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Konfor Cam Özellikleri Nelerdir?

Fabrikalarda modern ve ileri teknoloji altında üretilen konfor camlar, sektör bünyesinde en çok tercih edilen cam modelleri arasında yer alır. Bunun yanında farklı kalınlıklarda üretilebilir ve aynı zamanda camlar arasındaki boşluklara göre cam performansı değişebilir. Sıradan çift camlara göre pek çok farklı noktaya sahip olan konfor camlar, yüksek nitelikli Low – E kaplama ile üretilir. Bu şekilde üst düzey ısı kontrolü sağlar ve böylece yakıt masraflarını minimum seviyeye indirir.

Diğer yandan konfor camlar, ileri teknoloji ile üretim altına alındığı için emniyet ve güvenlik açısından da büyük bir avantaj sağlar. Çünkü konfor camlar kırıldığı anda dağılmaz ve çevrede bulunan kişi ya da kişileri korur. Genelde standart camlar kırılması halinde tuzla buz olur ya da farklı büyüklükte parçalara ayrılır. Ancak konfor cam modelleri, kırılma anında dağılmaz ve bununla birlikte kaza risklerini de en aza indirgemiş olur. Konfor camlarda kullanılan camlar PVB ile lamine edilerek emniyet ve güvenlik sağlar. Bu üretim şekli ile daha sağlam ve dayanaklı bir cam modeli üretilmiş olur.

Güneş enerjini yüzde 40 oranında azaltan ve yapıların iç kısımlarına güneş ışınlarının olabildiğince az seviyede girmesini sağlayan konfor cam modelleri, solar Low – E kaplaması sayesinde ısı ve güneş kontrolünü en yüksek seviyede gerçekleştirir. Bu sayede yaz aylarında güneşin dik açı ile vurduğu zaman aralıklarında dışarıda sıcaktan durmak mümkün olmazken konfor cam olan bir ev ya da bir iş yerinde herhangi bir sorun yaşamadan zaman geçirmek mümkün olur.

Konfor cam üretimlerinde kullanılan camlar akustik PVB ile lamine edilir ve bu sayede önemli ölçüde gürültü kontrolü sağlar. Bunun yanında konfor camların gürültü kontrolünde yüzde 70 seviyelerinde harika bir yalıtım avantajı ortaya koyduğunu söylemek mümkündür. Bu camlar sizleri şehrin kalabalığından ve bir türlü bitmek bilmeyen gürültüsünden uzakta tutar. Konfor camlar sayesinde her zaman daha sessiz ve gürültüsüz bir ortamda olma şansına sahip olursunuz.

Konfor Cam Avantajları Nelerdir?

Konfor cam sahip olduğu özellikleri ile son yılların en çok tercih edilen cam modelleri arasında yer alır. Sadece ev ya da iş yerinde değil aynı zamanda pek çok farklı mekânda karşımıza çıkan bu camlar, pek çok avantajı da beraberinde getirir. Bu nedenle çok fazla ilgi görür ve ailelerin en çok tercih ettiği camlar arasında ön plana çıkar. Şimdi konfor cam modelleri ile gelen avantajlara daha yakından göz atalım.

  • Konfor camlar, kaplamasız ısıcam modellerine oranla ısı kaybını yüzde 40 seviyelerine kadar azaltır.
  • Bunun yanında önemli ölçüde güneş ışınlarını ve kontrol eder ve minimum seviye güneş ışının içeri girmesini sağlar. Tabi bunun yanında güneş enerjisi ile gelen yakıcı etkiyi de oldukça yüksek oranda azaltır.
  • İç ortamda buluna bir kişi konfor camlardan dışarı baktığında daha aydınlık ve rahatlatıcı bir görüntü ile karşı karşıya kalır.
  • Bunların yanı sıra konfor camlar ile odalara ya da mekanların iç kısmına bakan yüzeylerde buğulanma gibi durumlar minimum seviyeye iner.
  • Ayrıca evlerde ya da iş yerlerinde kış aylarında soğuk hava, yaz aylarında ise sıcak hava içeri girmez. Bunun yanında pencere önünde soğuk oluşumu konfor camlar ile çözüme kavuşur.
  • İç mekanlarda mevcut ısının dışarı kaçmasını engeller ve enerjisi tüketimini en aza düşürür. Soğutma konusunda ise güneşten gelen ışınları en az seviyede içeri alarak klimadan tasarruf edilmesini sağlar.

Konfor Cam ile Emniyet ve Güvenlik

Konfor cam modelleri, sağlam ve dayanıklı bir yapı oluşturması açısından PVB ile lamine edilerek üretilir ve pazara sunulur. Camların PVB ile lamine edilmeleri emniyet ve güvenlik açısından önemli ve olumlu sonuçlar doğurur. Bu arada lamine etmek demek; ısı ve basınç kullanılarak birbirinden farklı yüzey veya alanların birtakım baskılama ya da yapıştırma yöntemleri yardımı ile bir araya ya da tek bir katman haline getirilmesi olarak tanımlanır. Konfor camlar da bahsedilen bu teknik ile üretilir ve bu şekilde bulundukları ortamlarda hem daha sağlam hem de dayanıklı bir yapı ortaya koyar.

Emniyet ve güvenlik açısından önemli bir avantaj ortaya koyan konfor cam modelleri, aynı zamanda darbe almaları halinde kırılmaz ve sadece çatlayarak bütünlüğünü korur. Bu şekilde herhangi bir kaza meydana gelmesi halinde yaralanma ya da ölüm gibi durumlar ortadan kalkmış olur. Konfor camlar bu özellikleri ile diğer cam modellerine göre farklı bir konumda yer alır ve diğer camlar gibi tuzla buz olmadığı için güvenlik açısından tercih edilme oranları oldukça yüksek seviyededir. Çünkü konfor camlar, PVB ile lamine edilir ve bu şekilde üretilmeleri ardından kullanıcılara sunulur.

Konfor Cam ile Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konfor camlar farklı kalınlıklarda üretilebilir. Ayrıca çift cam yapısına sahip olduğu için camlar arasındaki boşluk seviyeleri de farklı olabilir. Konfor camlarda kalınlık ve camlar arasındaki boşluk cam performansını etkiler. Bu yüzden konfor cam satın alırken yüksek performans elde etmek için hem cam kalınlığına hem de üretimde kullanılan iki cam arasındaki boşluğa dikkat edilmesi gerekir. Konfor camların ara boşluklarında bazen kuru hava bazen ise Argon gazı doldurulur. Argon gazı dolduran konfor camlarda n ısı geçirgenlik katsayısı 0.2-0,3 W/m2K oranında bir iyileşme sağlar.

Konfor cam modelleri aynı zamanda 10 yıllı garanti kapsamında satışa sunulur ve 10 yıl boyunca üretici firma tarafından desteklenir. Farklı renklerde üretilebilen konfor camlar, hem renkli hem de reflektif yapıda olabilmektedir. Yansıtıcı özelliklerde de olabilen bu camlar, reflektif modellerinde de hiçbir zaman ışık geçirgenliğinden ödün vermez ve her zaman sahip olduğu avantajları sunar.

Konfor cam modelleri, ürün ve hizmet kalitesi açısından da kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlar. Öncelikle yapılara konuşlandıran camlar, şık ve gösterişli yapısı yanında oldukça sağlamdır. Bunun yanında ihtiyaçlara her konuda cevap verir. Örneğin çok fazla kalabalık ve gürültülü mekânlarda oturan kişiler için ev ya da iş yeri gibi pek çok mekanda sessiz ve sükunet dolu bir ortam oluşmasını sağlar. Bu özelliği ile özellikle küçük bebekleri ve çocukları olan aileler için büyük bir avantaj sağlar ve çocukların uykusunun bölünmemesi için ortamın daha sessiz olmasına katkıda bulunur.

Tabi konfor camların tek özelliği sadece teknik açıdan avantaj sağlamaları değildir. Aynı zamanda oldukça şık ve gösterişli bir yapıya sahip olduklarını ve hemen her yapıda kullanılabilecek cam modellerini olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü konfor camlar sadece evlerde değil aynı zamanda iş yerlerinde ve pek çok farklı mağazada kullanılmaktadır. Vitrin camı olarak kullanılabilen modellerin de olmasının yanında büyük cam alanlara sahip işletmelerin de tercihi yine konfor cam modelleri olmaktadır.

Konfor camlar, sağlamlık, dayanıklılık, enerji tasarrufu, ışık geçirgenliği ve daha pek çok konuda avantaj sağlayan cam modelleri olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında estetik ve şık görüntü ile her yapıya uyum sağlar ve istenen her alanda tercih edilebilir. Eğer siz de konfor cam modellerinden birini almak, ancak karar verme aşamasında zorlanıyorsanız, konfor camların her konuda beklentilerinizi karşılayacağından emin olabilirsiniz. Siz de hemen konfor cam hakkında merak ettiklerinizi için yazımızı okuyun ve bunun ardından evleriniz ya da iş yerlerinizde nasıl bir cam bulunduracağınızı daha yakından görme şansına sahip olun.

Konfor cam sahip olduğu özellikleri ile son yılların en çok tercih edilen cam modelleri arasında yer alır. Sadece ev ya da iş yerinde değil aynı zamanda pek çok farklı mekânda karşımıza çıkan bu camlar, pek çok avantajı da beraberinde getirir.