Pencere modelleri içinde PVC pencereler ahşap ve alüminyum olanlardan çok daha ekonomiktir. Ayrıca PVC profilden üretilen pencereler çok özel bakım gerektirmez. Diğer türlere göre daha uzun ömürlüdür ve daha ucuzdur. Ahşap doğramalara göre çok daha uzun kullanım sağlamaktadır. Ayrıca binalardaki ısı yalıtım düşünüldüğünde, enerji tasarrufu sağlayan pencerelerdir.

Binalarda en fazla tasarruf sağlanan döşeme modelleri;
 Pervazlı PVC pencere modelleri
 Fransız cam
 Sürgülü pimapen pencere modelleri
 Zemine kadar pencere modelleri
 Pervazlı PVC pencere modelleri

Pervazlı pencere modelleri, pencere kasası oturtulması için ayrılan boşluğa duvar ölçüleri ayrıntılarla alınır ve tasarım yapıldıktan sonra kasa ölçüleri uygun bir şekilde monte edilir.

Fransız Cam Modelleri

Fransız balkon denilen modeller balkonların kullanılmaya başlamasıyla bu pencere kapı sistemleri üretilmeye başlanmıştır. Bu sistemde balkona açılan bir kapı vardır ve iki tarafı balkon kapısı olarak monte edilir. Çift taraflı açılan bir modeldir. İki tarafı da açılabilir bir sistemdir.

Sürgülü Pencere Modelleri

Pencere modelleri içinde sürgülü pencere modelleri bir raylı sistem üzerinde tasarlanıp monte edilir. Sürgülü kapı modelleri bütün evler için uygundur. Birde, özellikle küçük evlerde yerden tasarruf etmeyi düşündüğünüzde sürgülü sistem en doğru tercihlerden biridir. Çünkü sürgülü sistemde ciddi anlamda yer tasarrufu sağlanır.

Zemine Kadar Pencere Modelleri

Zemine kadar pencere modelleri, yerden tavana kadar tasarlanan pencere modelleridir. Şayet yeni binaya uygulanacaksa veya evde değişiklik yapmayı düşündüğünüzde ışığı daha fazla evin içine alabilen bir modeldir. Özellikle salonlarda uygulanan pencere modelleri aynı zamanda çok şık bir görsellik kazandırmaktadır.

Pencere modelleri içinde PVC pencereler ahşap ve alüminyum olanlardan çok daha ekonomiktir. Ayrıca PVC profilden üretilen pencereler çok özel bakım gerektirmez. Diğer türlere göre daha uzun ömürlüdür ve daha ucuzdur.