Pimapen cam özellikleri konusunda sizlere birtakım bilgiler verecğeiniz bu yazımızda sizletr de piampen camlar hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz. Günümüzde en çok kullanılan maddeler arasında yer alan polimer, PVC yapıların üretildiği bir malzeme olarak karşımıza çıkar. Genel olarak bakıldığında oldukça modern ve estetik bir yapı sergiler ve PVC üretimi petrol ve tuz karışımından yapılır. Aynı zamanda PVC sektör genelinde hızla yaygınlaşmış olan plastiklerden biridir.

Pimapen cam özellikleri ile birçok kullanıcının ilgidini çekmeyi başarmış ve bunun yanında son dönemler inşa edilen evlerin neredeyse vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Farklı renkleri ve formları ile her eve uyum sağlayan modeller, farklı alanlarda da kullanılmaya başlamıştır. Oyuncaklarda su dağıtma borularına, şişe yapımından torba üretimine kadar pek çok farklı alanda PVC’leri görmek mümkündür. PVC’den yapılan pimapen pencere ve kapılar ise sahip oldukları birbirinden farklı özellikleri ile öne çıkar. Yapılarda sağladığı avantajlar tercih edilmelerindeki en büyük etkenlerden biridir.

Pimapen Cam Özellikleri Nelerdir?

Pimapen pencereler, son zamanlarda pek çok farklı alanda kullanılmaya başlayan PVC modellerinden biridir. Sektör bünyesinde oldukça geniş bir alana sahip olan pimapenler, aynı zamanda yapılarda birçok avantajı da beraberinde getirir. Estetik ve şık tasarımlarıyla öne çıkan pimapen canlar, özellikle inşaat sektöründe vazgeçilmezlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Kullanışlı yapısı ve özellikleri ile de ihtiyaç duyduğu cam modellerinden biri haline gelmiştir. Peki, pimapen cam özellikleri nelerdir? Daha yakından inceleyelim.

 • Pimapen camlarda enerji verimliliği yüksek seviyededir.
 • Ayrıca maliyet fayda oranına açısından değerlendirildiğinde pimapen camlar özellikleri sayesinde oldukça başarılı sonuçlar çıkarır.
 • Bunların yanı sıra bakımı kolay olan camlar arasında yer alır.
 • Özel üretimleri sayesinde dayanıklı ve sağlam cam modelleridir.
 • Dayanıklı bir yapılarının yanında hafiftirler ve bu sayede kurulumları da oldukça kolay olur.
 • Pimapen cam modelleri özel yapıları ile yangına karşı dayanıklı camlardan biridir.
 • Ayrıca yapılarda üst düzey bir güvenlik sağlar.
 • Pimapen camların en önemli özellikleri arasında bir çevreye karşı duyarlı ve çevre dostu olmaları dikkat çeker.
 • Yapılarda farklı yönlere açılabilir ve bunun yanında pek çok fonksiyonel özelliği ile ilgi çeker.
 • Yer aldığı yapılarda ısı ve gürültü konusunda oldukça başarılı bir izolasyon sağlar.
 • Diğer yandan yakıttan tasarruf etme gibi konularda avantajlıdır.
 • Her modeli ile daha modern ve estetik bir görüntü ortaya çıkarır.
 • Kolayca temizlenebilir ve çok fazla kir tutmaz.
 • Farklı renk seçenekleri ve modelleri ile alternatif seçimler sunar.

Pimapen Cam Modelleri Kullanım Alanları

Pimapen cam modelleri sunduğu avantajlar gereği inşaat sektöründe kullanılan ve her geçen gün hızla yayılan cam modellerinden biridir. Özellikle ısı ve gürültü izolasyonu sağlaması ve bunun yanında yakıttan tasarruf imkanı sunması sayesinde oldukça fazla tercih edilir. Hatta son zamanlarda pimapen camların kullanılmadığı binalar görmek pek de mümkün değildir. Genel olarak bakıldığında pimapen camların kullanım alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Ev ve iş yeri
 • İşletmeler
 • Kamu binaları
 • Balkonlar
 • Mazağa vitrinleri
 • Ev ve iş yeri kapıları
 • Prefabrik yapılar

Pimapen camlar, sahip oldukları özellikler ile pek çok konuda avantaj sağlar. Sektör genelinde bu derece yaygınlaşmasının nedeni en başta sunduğu avantajlardır. Bunun yanında estetik ve şık görüntüler sergilemesi de tercih edilmesine neden olur.

Pimapen Cam Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde yapılarda kullanılmakta olan birbirinden farklı pimapen cam sistemleri bulunur. Genelde pimapen çeşitleri açılma sistemine göre kategorilere ayrılır. Her pimapen cam kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Yapılarda ve giderek yaygınlaşan pimapen cam aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 • Klasik pimapen sistemleri
 • Sürgülü pimapen pencere sistemleri
 • Pivot pimapen pencereler
 • Çift açılım pimapen pencere
 • Vasistas açılım pimapen pencereler
 • Çift kanat pimapen pencereler
 • Katlanabilir pimapen sistemleri
 • Giyotin pimapen sistemleri

 

Klasik pimapen sistemleri

Klasik pimapen sistemleri, düşey menteşelerin kullanıldığı kanıtların sağa sola ya da içeriye ve dışarıya açıldığı pencere sistemleridir. Aynı zamanda bu pencere modellerine tek açılım sistemler de denir. Dışa açılım sağlayan modeller, genelde kapılarda ya da mutfakların balkon kapılarında tercih edilir. Bunun yanında pencere sağa açılıyorsa sağa tek açılım, sola açılıyorsa sola tek açılım şeklinde adlandırılır.

Sürgülü pimapen pencere sistemleri

Bu pencere genel olarak sürgülü ya da raylı sistemler olarak adlandırılır. Pencere sisteminde hareketli kanatlar, tekerlekler ile raylar üzerinde yatay konumda sürülerek açılır kapanır. Ayrıca pencere açık konumda olduğu sırada hareketli olan kanatlar diğer sabit kanatların önünde bulunur.

Pivot pimapen pencereler

Halk arasında döner pencere olarak da bilinen pivot pencereler, hareket yönüne göre düşey ya da yatay olabilir. Bunun yanında pivot pimapen sistemler, oval ya da standart dört köşe şekilleri ile karşımıza çıkar. Ayrıca, bu sistemler menteşe üzerinde her iki yöne 360 derece döndürülebilir. Sahip olduğu sabitleme sistemi evlerin kolayca havalandırılmasını sağlar.

Çift açılım pimapen pencere

Çift açılım pimapen pencere sistemleri, yanlardan ve üstten açılabilen sistemler olarak karşımıza çıkar. Bu sistemlere klasik ve vasistas pimapen pencerelerin birleşimi de denebilir. Genelde pencere ve kapılarda kullanılır. Fonksiyonel özellikleri sahip olması yanında klasik pimapen sistemlere göre daha iyi yalıtım sağlar.

Vasistas açılım pimapen pencereler

Vasistas açılım pimapen pencereler, hem üstten hem de yarım açılır sistemlerdir. Bu pencere sistemlerinde menteşeler kanadın alt yatay profilinde bulunur ve bu şekilde pencerenin üstten açılması mümkün olur. Sistemlerde özel bir makas kullanılması nedeniyle belirli bir derecede açıldığı durumlar da olabilir. Ayrıca vasistas pencerelerin kollu ya da çarpma kilit olmak üzere iki farklı modeli vardır.

Diğer yandan ters vasistas yani gizli kanat sistemi olarak bilinen modeller, bilinen vasistas sistemlerin tam tersidir. Pencerelerde menteşeler üst profilde yer alırken, kol lise trafikte bulunur. Ayrıca bu pencereler dışarıya doğru açılır.

Yüksek basınçta sistemi de fabrika ya da mağaza gibi büyük yapılarda tercih edilir. Bu sistemlerin sadece çarpma kilitli modelleri üretilmektedir.

Vasistas pimapen sistemler, genel olarak tuvalet ve banyo gibi alanlarda tercih edilir. Mevcut alanı havalandırmak için oldukça ideal bir sistemdir. Bunların yanı sıra çift açılım sistemli pencere ve kapılarda vasistas özelliği bulunur.

Çift kanat pimapen pencereler

Çift kanat pimapen pencere sistemleri, orta kayıtsız ya da diğer adıyla profilsiz sistemler olarak ön plana çıkar. Sistemlerde orta kayıt, sağ ya da sol kanatlardan birine monte edilerek sabit hale getirilir. Bu şekilde pencere veya kapıların kapanma bölümündeki birleşiminde görüş engellenmemiş olur ve burada farklı bir malzeme kullanılmasına gerek kalmaz. Bunların yanı sıra orta kayıtın takılı olduğu kanata pasif kanal adı verilir. Pencerenin açılışında öncelikle aktif kanat daha sonra ise pasif kanat hareket ettirilir. Kapatırken de ilk olarak pasif kanat bunun ardından da aktif kanat hareket ettirilir. Geniş görüş açısı sağlayan çift kanat pimapen sistemleri, çoğunlukla pencereler ve kapılarda tercih edilir.

Katlanabilir pimapen sistemleri

Katlanabilir pimapen sistemleri, üç ve daha fazla kanatlı modeller olması yanında içerisinde pasif kanatların bulunduğu bir sistemdir. Pencerelerin açılmasında pasif kanatlar sağ ya da sol tarafa olacak şekilde arka arkaya katlanır. Bu şekilde maksimum ölçüde açıklık sağlam olur. Özellikle geniş odalarda çok fazla tercih edilir. Ayrıca katlanabilir pimapen pencereler, çoklu kanal sistemleri arasında geniş görüş açısı ve hareket avantajı ile öne çıkar. Özellikle görüş açısını engellememesi ile dikkat çeker.

Giyotin pimapen sistemleri

Giyotin pimapen sistemleri, düşey sürme hareketine sahip bir pencere modeli olma özelliği taşır. Pencere kanatları birbirine paralel olan iki ray üzerinde hareket eder. Ayrıca genellikle üst profil sabit kalır. Tabii her iki kanadında hareket ettiği sistemlerin olduğunu söylemek mümkündür. Bu sistemler, küçük boyutlu duvar boşluklarında odaların havalandırılması için uygun çözümler sunar.

Pimapen sistemler, son yıllarda pek çok yapının vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alır. Farklı renk seçenekleri, desenleri ve her yapıya uygun çözümleri ile alternatif seçenekler sunar. Başta ısı olmak üzere gürültü izolasyonunda önemli bir yere sahip olan pimapen pencere modelleri, özellikle kış aylarında yakıttan tasarruf edilmesine olanak sağlar. Bunun yanında dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahip olmaları nedeniyle mevsim koşullarından etkilenmez ve uzun süreli bir kullanım sunar. Siz de evlerinizde ya da işyerlerinizde pimapen pencere sistemleri kullanarak oldukça avantajlı bir konuma geçebilir ve aynı zamanda yapılarınızda uygun çözümler elde edebilirsiniz.