Renkli cam özellikle binaların dış cephesinde estetik olarak önemli avantajlar sunan camlar arasında yer alır. Şık ve gösterişli bir yapısının yanı sıra farklı renk seçeneklerine sahiptir. Renkli camların bazıları ayna üretiminde ve alt cam olarak kullanılmaktadır. Tek cam olarak da kullanılan renkli camlar, farklı üretim aşamalarından geçirildikten sonra değişik formlarda da piyasaya sürülebilmektedir. Bunların yanında renkli camlar, temperli ya da kısmi temperli olarak da üretilebilir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan renkli camlar, aynı zamanda birçok özelliği ile öne çıkar.

Renkli Cam Özellikleri Nelerdir?

Birçok farklı rengi ile bulunduğu ortamın farklı bir ambiyansa bürünmesini sağlayan renkli camlar, estetik açıdan etkileyici modeller arasında yer alır. Dayanıklı yapıları ve ayna üretiminde kullanılmaları da diğer özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkar. Sektörde ilgi gören cam modelleri olması nedeniyle oldukça fazla tercih edilir ve özellikle estetik duruşu kadınlar tarafından ilgi görmesine neden olur. Hatta birçok kadının evinde renkli cam modellerine rastlamak ve bu camlar ile sıra dışı mekanlar oluşturduklarını söylemek yanlış olmaz. Şimdi, renkli camların özellikleri nelerdir? Bunlarda daha yakından bakalım.

 • Farklı renklere sahip olması alternatifler sunmasına yardımcı olur. Ayrıca yeşil, füme, bronz ve mavi gibi renklerde üretilmektedir.
 • Renkli camlar, kenarları işlemeli şekilde üretilebilir.
 • Bunların yanında renkli camlar, kaplamalı camlar ile birlikte ayna üretiminde kullanılır. Bu üretim sırasında alt cam olarak tercih edilirler.
 • Renkli camları farklı üretim işlemlerinden geçirerek lamine cam, temperli ve kısmi temperli cam, emaye cam, yalıtım camı ünitesi, ayna ve bombeli cam olarak üretmek mümkündür.
 • Işığı yansıtan ya da belirli bir oranda absorbe eden modelleri vardır.
 • Dayanıklı bir yapıda olması için temperli ya da kısmi temperli olarak da üretilebilmektedir.

Renkli Cam Kullanım Alanları

Renkli camlar, estetik duruşlarının yanı sıra kalitesi ve sağlamlığı ile öne çıkar. Değişik formlarda üretilebilmesi de alternatif seçenekler sunmasına yardımcı olur. Klasik bir düz cam gibi üretilen renkli camlar, birkaç ikincil işlem sayesinde diğer cam formlarına dönüştürülebilir. Tüm bu özellikleri bir araya getirildiğinde renkli camlar, pek çok farklı alanda kullanım imkanı sunar. Özellikle mekanlarda şık ve dikkat çekici görüntüler elde etmek isteyenler, en çok tercih ettiği cam modelleri renkli camlar olmaktadır. Peki, renkli camların kullanım alanları nerelerdir? Daha yakından bakalım.

 • Genel olarak estetik bir dış cephe oluşturulan binalarda kullanılır. Bu tür binalarda oldukça sık tercih edilir.
 • Korkuluklarda da aynı şekilde renkli camlara yer verilir.
 • Renkli camlar çatı ışıklıklarında kullanılan cam modelleri arasında yer alır.
 • Duş kabinleri de renkli camların çok fazla tercih edildiği alanlardan biridir.
 • Bunların dışında sehpa, raf, duvar önleri, pencerelerde de renkli camlar estetik bir görüntü sergiledikleri için çok fazla tercih edilir.