Her geçen gün değişen teknoloji ile birlikte kapılar için de yeni modeller üretilmektedir. Ahşap, demir ve daha birçok maddeden üretilen kapılar, camdan da üretilmeye başlamıştır. Normal cam kapılara ek olarak sürgülü cam kapılar da bulunmaktadır.

Sürgülü cam kapılar, ev içerisinde daha az alan kapladığı ve cam olduğu için kullanılmaktadır. Evin her odasında kullanılabilecek olan bu sistem, çoğunlukla balkon ve teras kapılarında uygulanmaktadır. Buna ek olarak bahçesi olan 2 katlı evlerde de daha çok alt katta kullanılır. Raylar aracılığı ile kaydırılabilen kapılar, diğer tarafı göstermesi sebebiyle de oldukça sevilmektedir.

Özel tasarım olan sürgülü cam kapılar, açarken ya da kapatılırken herhangi bir şekilde yer kaplamamaktadır. Bu sayede istenilen her bölgede kullanılabilir. Özellikle banyo gibi dar alanlarda yer tasarrufu sağlayan bu kapılar, duşa kabin kapıları olarak tercih edilmektedir.

Duvar içine ve duvar dışına girebilen 2 farklı modeli bulunan sürgülü cam kapılar, duvar içi modellerinde daha çok yer tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca; Duvar içi modeller, duvarın bir parçası olarak gözüktüğü için daha hoş durmaktadır.

Sürgülü Cam Kapı Avantajları

  • 2 farklı model tercih edilebilir. Çerçeveli ve çerçevesiz modelleri ile kişiye özel seçim imkanı sunmaktadır.
  • Kullanıldığı yerin daha geniş gözükmesine yardımcı olur. Cam olması sebebiyle bağlantılı olduğu yerleri gösteren sürgülü cam kapılar, kullanıldığı odaların daha geniş ve ferah durmasını sağlar.
  • Açılışı ve kapanışında zorlamaya gerek yoktur. Özellikle eski model kapılar, kasasına oturmadığı için zor kapanabilir fakat bu kapılar, küçük bir çocuğun bile açabileceği kolaylıkta tasarlanmıştır.
  • Dışarıya doğru açıldığında pencere görevi görür. Dubleks bir evin veya villanın alt katında arka bahçeye açılan kapısı yerine kullanıldığında dışarı rahatça görülebilir.
  • Gün ışığını alma oranını artırır. Yapımında cam kullanılması sebebiyle pencere görevi görür ve evin içine daha çok güneş ışığı girmesine yardımcı olur.
  • Hoş bir dekorasyon ürünü olur. Kullanışlı olması, yer tasarrufu sağlaması ve gün ışığı almayı sağlaması sebepleriyle evinizin ayrı bir ürünü gibidir. Özellikle çerçevesiz olanlar direkt olarak dekorasyon ürünü gibi durur.
  • İstenilen her yere yapılabilir. Banyo, balkon, teras ve evin diğer odalarında kullanılabilir.
  • Duvar içine gizlenebilir. Bazı modelleri bu duruma elverişlidir fakat kalın kasası olanlar buna uyumlu olmayacaktır.
  • Montaj işlemi oldukça kısadır. Sürgülü cam kapı taktıracağınız zaman evinize gelen ustalar, kısa süre içerisinde işlerini halleder ve kapının kullanıma hazır olduğunu söylerler.

Sürgülü Cam Kapı Kullanım Alanları ve Modelleri

Birçok farklı modeli olan cam sürgülü kapıların sizler için en çok tercih edilen modellerini derledik. Aşağıda yer alan listeden bu modellerin ve tercih edildikleri kullanım alanlarının hakkındaki bilgilere sahip olabilirsiniz.

1-Salon ve Oturma Odası

Sürgülü cam kapılar arasında çerçevesi ahşaptan olan modeldir. Evinizin yapısına ahşap sürgülü cam kapı uyacaksa, tercih etmenizde fayda vardır. Çerçevesi için çeşitli birçok renk kullanılabilmektedir. İsteğinize göre çerçeve rengini ve cam modelini değiştirebilirsiniz. Daha çok iç mekanlar için uygun olmakla beraber, özellikle salon ve oturma odasında kullanılır.

2-Balkon

Güzel balkon manzarasına sahip olan evler için vazgeçilmezler arasında sürgülü cam kapı yer almaktadır. Balkona açılan kapı ve duvarı kaldırarak boydan boya sürgülü cam kapı yaptırmanız güzel bir görünüm sağlayacaktır. Bu modelde dikkat etmeniz gereken en önemli kural, camların büyük ve şeffaf olması olacaktır. Bu sayede hem manzara izleyebilir hem de gün ışığından daha çok faydalanabilirsiniz.

3- Bahçe

Sürgülü cam kapılar, bahçeye açılan kapıyı oluşturacak ise, daha dayanıklı olmalıdır. Hem hırsız girmesine karşı güvenli hem de dışarıdaki iklim şartlarına uygun olması gereklidir. Bu yüzden pvc çerçeveli sürgülü cam kapılar tercih edilebilir. Pvc çerçeveli olması bir yandan dayanıklılık sağlarken diğer yandan kolay kullanım imkanı sunacaktır.

4-Banyo

Banyoda kullanılmak adına yapılan sürgülü cam kapılar genelde çerçevesiz olmaktadır. Çerçevesiz kapılarda, yerde eşik olmadığı için ayağa takılacak bir şey olmadığı için banyoda daha kullanışlıdır. Ayrıca oldukça sade ve şık görünmektedir. Bu modelin yapılabilmesi için sadece yukarısında bir ray sistemi olması yeterlidir.

5-Yatak Odası

Yatak odasının içerisinde ayrı bir bölme veya ebeveyn banyosu bulunuyor ise, bu bölgelerin kapıları buzlu cam kapı olabilir. Kısacası sürgülü cam kapı modelleri istenildiğinde evin her yerine kullanmak için uygundur.

Bu 5 farklı oda için uyumlu olan sürgülü cam kapı modelleri, her geçen gün artmaktadır. Yavaş yavaş bütün evlerde yerini almaya başlayan sürgülü cam kapı modelleri, artık isteğe göre cam rengi ve kapı modeli yapmaktadır. Firmalar müşterilerin zevkine göre kapı yapmaya başladığından bu yana ortaya daha yaratıcı modeller ortaya çıkmaya başlamıştır.

Her geçen gün değişen teknoloji ile birlikte kapılar için de yeni modeller üretilmektedir. Ahşap, demir ve daha birçok maddeden üretilen kapılar, camdan da üretilmeye başlamıştır.