Temperli cam, normal camlardan oldukça farklı bir camdır. Güçlendirilmiş yapısı ile kırılması çok zor olan temperli cam, kırıldığında da keskin değildir. Aldığı yüksek darbeler sonucu kırılan cam, çok küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılarak yaralanmayı ya da daha farklı sıkıntılara engeller.

Birçok alanda tercih edilen temperli cam, ısıya olan dayanıklılığı ile de şaşırtmaktadır. Normal bir cama oranla nerdeyse 5 kat daha dayanıklı olan bu cam türü, güvenlik camı olarak da adlandırılmaktadır. Günümüzde birçok alanda tercih edilerek yaşanacak olan yaralamaları önemli ölçüde önlemektedir.

Temperli camın farklı kullanım alanları bulunur. Bunun sebebi ise, hem ısıya dayanıklı hem de çarpmalara dayanıklı olmasıdır. Gün içerisinde sürekli görülen camların çoğu temperli cam olmasına rağmen bilinmemektedir. Temperli camın kullanım alanları aşağıda yer aldığı gibidir:

Otomobilin ön ve arka camlarında,
Otobüslerin yan camlarında,
Fırın camlarında,
Cam gökdelenlerin dış yüzeylerinde,
Duşakabin ve küvet camlarında,
Ağırlık kaldırması gereken veya ısı görebilecek sehpa ve masaların camlarında,
Güzel görünüm amaçlı yapılan cam korkuluklarda,
Yanmaz tabak ve tepsilerde kullanılabilmektedir.

Temperli Cam Ne İşe Yarar?

Temperli cam, normal camlardan daha dayanıklı ve güvenlikli bir cama ihtiyaç olduğu için bulunmuştur. Normal camlar, sert darbe aldığında direkt kırılsa bile, bu camlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Özellikle araba camlarında kullanılması oldukça önemli olan bu cam, kaza anında aldığı darbe küçükse kırılmayacak, sadece çatlayacaktır. Eğer araç kaza anında büyük bir darbe aldıysa; Temperli cam kırılır fakat çok küçük parçalara ayrıldığı için aracın içerisinde bulunanlar ya da dışarı yer alan bir kişiye zarar vermez. Bunun yanı sıra, kaza gerçekleşen yere dökülen cam, keskin olmayan küçük parçalara ayrıldığı için oradan geçen diğer araçların tekerleklerinin patlamasını engeller.

Temperli cam, ısı dayanıklılığı yönünden normal camlardan farklı olması sebebiyle fırın camlarında da kullanılmaktadır. Fırın yüksek ısılara çıktığında bile herhangi bir zarar görmeyen bu cam, kullanıldığı alanlarda insanlara büyük katkı sağlamaktadır.

Aynı kalınlıkta olduğu normal bir cama göre 5 kat daha dayanıklı olan temperli cam, gökdelenlerin dış yüzeyinin kaplanmasında da kullanılır. Herkes tarafından oldukça beğenilen cam gökdelenlerin nasıl bu kadar dayanıklı olduğu büyük bir merak konusudur. Bu dayanıklılığın altında binanın temelleri yatsa bile, temperli camlarında etkisi büyüktür. Hem güzel bir görünüm sağlayan hem de dayanıklılığa katkısı olan temperli cam, gökdelenlerde sıkça tercih edilmektedir.

Temperli cam, normal camlardan oldukça farklı bir camdır. Güçlendirilmiş yapısı ile kırılması çok zor olan temperli cam, kırıldığında da keskin değildir.