Cam temperleme diğer adı ile geliştirilmiş cam olarak tanımlanır. Normal camlara oranla daha dayanıklı bir yapı olan camlar, binaların dış cephelerinde kullanılır. Alınan sert darbelere karşı dayanıklı olmasından önce tercih edilir. Ayrıca ısıya karşı dayanıklı olması. Temperli Cam Çeşitlerinde kalite seviyesi ve dayanıklılık oldukça üst düzeydir. Bu karmaşık kullanımlardaki oldukça yaygındır.

Temperli Cam Nasıl Üretilir?

Cam temperleme işlemi özel ısıtma tekniği ile yapılır. 600 – 650 santigrat derece hızlı bir şekilde soğutulur. Yüksek sıcaklığın düşürülmesi ile camlar sertleşir. Ayrıca dış kısımlar, sonra ise iç kısımlar soğur. Bu soğuma ile camların yüzeyinde basınç ve iç alanlarda ise çekmeler meydana gelir. Temperlenmiş bir cam farklı özelliklere sahip olur. Bu camların diğer camlara göre farklılıkları ve özellikleri;

  • Temperlenmiş cam 300 santigrat derece ısı şoklarına dayanabilir. Ancak normal camlarda bu seviye sadece 40 santigrat derecedir.
  • Temperli camların üzerinde talaş kaldırma, taşlama ve kesme gibi şeyler yapılmaz.
  • Camların kimyasal yapısı ve rengi değiştirilemez. Aynı şekilde hacminde de oynamalar yapılamaz.
  • Temperlenmiş 6 mm kalınlıkta bir camı kırmak için 2 metre kadar yükseklikten 500 gram ağırlığında bilye atılması gerekir. Normal camlarda ise bu seviyede 15 cm kadardır.

Camlarda hem kısmi temperleme hem de tam temperleme yapıldı. Kısmi temperleme yapılan camlar da aynı şekilde zorlama ve ısıya karşı dayanıklıdır. Ayrıca kısmi temperleme yapılan camlar da tam temperlemede olduğu gibi aynı sıcaklık ve fırınlarda üretilir. İşlemin tek farkı ise soğutmamanın daha yavaş olması bekleniyor. Yavaş soğutulan camlarda kırılma riskinin daha az olduğunu söylemekte fayda vardır.

Cam temperleme işlemi özel ısıtma tekniği ile yapılır. 600 – 650 santigrat derece hızlı bir şekilde soğutulur. Yüksek sıcaklığın düşürülmesi ile camlar sertleşir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir