Temperli cam nedir? Sorusuna detaylı bir cevap arayacağımız bu yazımız ile sizler de pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz. O halde yazımıza öncelikle temperli cam ne demek? Buna cevap vererek başlayalım. Temperli cam, bilinen camlardan çok farklı bir yapıya sahiptir. Bu camlar güçlendirilmiş camlar olarak karşımıza çıkar. Yani dışarıdan gelen darbelere göre en az 4 – 5 kat daha dayanıklı bir yapıdadır. Ayrıca dayanıklı olması nedeniyle her geçen gün kullanım alanlarını genişletmektedir. Tabi kullanım alanlarının genişlemesinde başka özellikleri de ön plana çıkar. Bunlardan biri renkleri ve diğeri de gösterişli yapısıdır.

Temperli Cam Nasıl Yapılır?

Temperli camların üretimlerinde özel ısıtma sistemleri kullanılır. Bu sistemlerde camlar 600°C – 650°C arasındaki bir sıcaklıkta üretilir. Camlar öncelikle fırınlarda bu sıcaklıklara kadar çıkarılır. Daha sonra ise ani soğutma işlemine geçilir. Sıcaklığın birden düşürülmesi camın yüzeyinde sertleşme meydana getirir. Hatta önce camın dışı sonra iç kısmı soğur. Bu sırada cam yüzeyinde basınç oluşur. İç kısmında ise çekme gerilmeleri meydana gelir. Temperlenmiş camlar, 300°C ısıl şoka kadar dayanabilir. Bu oran normal camlarda sadece 40°C’dir.

Temperli Cam Özellikleri Nelerdir?

  • Temperli camlar diğer camlara oranla 4 ya da 5 kat daha fazla dayanıklıdır.
  • Kırılması halinde dağılmaz ve tuzla buz olmaz. Bu sayede yaralanma riskleri en aza indirgenir.
  • Hem şık hem de gösterişli bir yapıya sahiptir.
  • Kalınlık açısından pek çok çeşit sunar.
  • Füme, bronz, mavi ve yeşil renkleri bulunur.
  • Geniş bir kullanım alanına sahiptir.
  • Temperli camlarda darbelere dayanıklı olduğu gibi ısıya karşı da dayanıklıdır.
Temperli camların üretimlerinde özel ısıtma sistemleri kullanılır. Bu sistemlerde camlar 600°C – 650°C arasındaki bir sıcaklıkta üretilir. Camlar öncelikle fırınlarda bu sıcaklıklara kadar çıkarılır.

Temperli Cam Nasıl Temizlenir?

Genel olarak bakıldığında temperli camların temizliği ayna temizliği gibidir. Ayna temizliğinde en etkili sonuçları elde etmek için düz örgü şeklinde mikrofiber bezler kullanılır. Temperli camlar da aynı şekilde mikrofiber bezler ile temizlenebilir. Mikrofiber bezler, camların hızlı bir şekilde kurumasında etkili sonuçlar ortaya koyar. Camlar temizlenirken öncelikle bulaşık deterjanı ve su uygulanır. Bunun ardından 10 saniye kadar beklenir. Yeteri kadar bekledikten sonra ise yumuşak yapıda bir sünger ile camlar silinir. Ayrıca camlar silinirken süngerin yumuşak yüzeyi kullanılmalıdır.

Mekanik testler ile dayanıklılık kalitesi ölçülen temperli camlar, sahip olduğu özellikleri ile büyük bir ilgi görmektedir. Dayanıklı yapısının yanı sıra renk çeşitliliği ve farklı kalınlık ölçüleri ile her mekana uyum sağlar. Isıya karşı dayanıklı bir yapıda olması da yine temperli camların tercih edilmelerinde önemli bir konumda yer alır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir